Okey Oynamak istiyorum Diyorsaniz | OZOKEY.COM

" Okey oynamak istiyorum " Diyorsanız daha zevkli bir oyun için bunlara dikkat etmelisiniz.

Okey oynamak istiyorsunuz peki en kaliteli ve eğlenceli okey nasıl oynanır biliyormusunuz?

Okey deyip geçmeyin başta biz Türk milleti olarak en çok kafa yorup zaman yaktığımız toplu eğlence şekillerinden birisidir okey oyunu. Ayrıca yıllar geçse de hiç popüleritesini kaybetmemiş yegane oyunlardan birisidir.

Hatalar

Okey oynamak isteyen ve salonlara hücum eden bir çok oyuncunun en çok yaptığı hatalardan başlayarak size daha zevkli okey oyunu sunmaya yardımcı olalım.

Bu yazımızda sizlere, Okey oyuncularının sıkça yaptığı hatalar ve bu hataların tekrarlanmaması için yapmamız gerekenler üzerinde duracağız. Okey oyununda kişisel ustalığınızı arttırmaya yardımcı olacak olan bu yazı, farklı oyuncuların okey oynarken izlenilmesi ve yaptıkları aynı hataların kağıt üzerine derlenmesi ile ortaya çıkarılmış ve bilgilerinize sunulmuştur. İzlediğimiz okey maçlarında, okey oyuncuların sıkça yaptığı hatalar aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Bunlar;

Her zaman elinizi güncel tutmaya çalışın.

Okey oynarken inat etmemek gereklidir. İzlediğimiz yüzlerce okey maçında oyuncularda gördüğümüz en belirgin hata inat idi. Bir çok oyuncu, taşların dağıtılması ile dizdikleri eli değiştirmeden oyunlarına devam ettiler. Bu bizler için şans ile inatlaşmak anlamına gelmektedir ve çok sakıncalıdır. Şans kendisi ile inatlaşmayı sevmez. Okey oyununda ise şans diğer masa oyunlarına göre çok etkindir.

Eğer kazanmak istiyorsanız; ıstakanızı sürekli olarak dinamik tutmayı bilmelisiniz. Beklediğiniz perlerden her hangi biri, yada ara taşınız çıktımı o peri bozmalı ve değiştirmelisiniz. Gelme yüzdesi daha fazla olan taşları seçerek, bu perlerin tamamlanmasını beklemelisiniz. Bu taktik anlayışı ile oynayan oyuncular, diğerlerine göre çok daha fazla kazanma yüzdesine sahip olacaklardır.

Bu hataya sizlerin daha iyi anlayabilmesi için bir örnek verelim. Örneğin, ıstakanıza okey taşlarını dizdiğinizde elinizde 3 adet çift ve tek kalan taşlar olsun. Oyunda ilk düşünce olarak çifte gitmek isteğiniz oldukça normal ve doğru bir seçimdir. Rakiplerinizin yere attığı taşlar sizin elinizde bulunan taşlar olsun ve atmanız gereken okey taşları bölümünde 4’ün üzerinde taş olsun. Veya oyun 5 6 sefer çark etmesine rağmen elinizde hala 3 çift olsun. Belli ki şansınız sizin çifte gitmenizi istemiyor. Hızlı ve doğru bir karar vermelisiniz ve elinizi normal oyuna çevirmelisiniz. Eğer şansınız ile inatlaşacak olursanız, kazanma yüzdeniz çok azalacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız, elinizi normal sete çevirin ve çiftlerinizi bozarak oyuna devam ediniz.

Rakiplerinizi taşlayın

u işin Türkçedeki tam karşılığı “Taşlamak” tır. Sizde rakiplerinizi taşlamalısınız. İzlediğimiz okey maçlarında, rakip oyununu takip etmek ve oyuncunun bitirmemesi için çalışmak en az gördüğümüz hamlelerdendir ve bizler için önemli bir hatadır. Okey’de amaç ilk olarak kendi elinizdeki taşları sıralamak ise, ikinci önemli amaçta rakibinizin taşlarını sıralamasına mani olmaktır.

Yan tarafınızdaki oyuncunun (sizin işinize yaramayan taşları attığınız ve sizden sonra oynama sırasına sahip oyuncu) attığı taşları hafızanıza almalısınız. Ve o taşlara benzer taşları ona sunmalısınız ki, bu taşlar oyuncunun işine yaramasın. Bu sayede rakibinizin okey elini bitime şansını da minimize etmiş olacaksınız. Taşlamalı oyunda rakibin attığı taşlar çok önemli ve dikkatle takip edilmesi gereken husustur.

Okey oynamak istiyorum diyorsanız oyunu iyi takip edin

Okey oyununun yapı taşları incelenildiğinde oyunun %60’lık bir faktörünün şansa dayalı olduğu bilinmektedir. Geri kalan %40’lık dilimde ise, oyun bilgisi, oyun takibi, rakip baskısı ve psikolojik etkenler gibi farklı yapı taşları doldurmaktadır. Eğer iyi bir okey oyuncusu olur iseniz oyunda kazanma yüzdeniz her zaman farklı olacaktır.

Eğer okeyde kazanan olmak istiyorsanız, oyun takibini çok iyi bir şekilde yapmalısınız. Çıkan taşları en iyi şekilde analiz etmeli, elinizi ona göre ayarlamalı ve rakibinize en ufak şans bile tanımadan oynamalısınız. Okey; 106 adet taş ile oynanılan bir masa oyunudur. İlk bakışta 106 adet taşın takibi oyunculara zor gelmektedir. Ancak oyun tecrübesi artan her oyuncu zaman içerisinde taşları ve oyunu takip etmeye başlayacaktır. Oyun takibini iyi yapan ve şansı ile inatlaşmayan oyuncular ise, usta okeyci olarak nitelendirilmektedir. Bu oyuncuların acemilere göre kazanma ihtimalleri çok daha fazladır.

 

Powered By WoRK   YASAL UYARI : Bu Site Kopyalanmasi YASAKTIR

 Telıf Hakkı Kopyalama 2007 - 2010 Ozokey  Her Hakkı Saklıdır !

Ne Mutlu TÜRK'ÜM Diyene !!!